اشتباهات بزرگ هنگام شستن لباس ها را بشناسید!

1399/10/06 10:53:18
13

اشتباهات بزرگ هنگام شستن لباس ها را بشناسید!

کنار گذاشتن لباس های مورد علاقه، اتفاق غم انگیزی است که دیر یا زود رخ داده و باید با آن ها خداحافظی کنیم. چه بهتر می شود اگر که این روز دیرتر از حد معمول برسد. خبر خوب این است که با نگهداری دقیق و مراقبت از لباس ها می توان طول عمر آن ها را دو چندان نموده و برای مدت زمان طولانی تری از آن ها استفاده کنیم. شناخت نحوه صحیح شستن لباس و آشنایی با اشتباهات رایج در این راه به ما کمک می کند تا با دقت بیشتری از لباس های خود نگهداری نماییم.

 

روش صحیح شستن لباس

در ادامه این مطلب، 9 نکته آورده شده است که رعایت آن ها به طولانی تر شدن طول عمر لباس ها منجر شده و به سالم نگهداشتن آن ها برای استفاده در مدت زمان بیشتری کمک می کند. با ما همراه باشید.

 

روش صحیح شستن لباس

 

 1. لباس ها را کمتر بشویید.

  هر چه لباس های شما کمتر در معرض تماس با مواد شوینده قرار بگیرند، طول عمر بیشتری خواهند داشت. این نکته اصلی ترین دلیل برای توصیه ما به شستن لباس ها با دست می باشد؛ چرا که ماشین لباسشویی لباس ها را چندین بار شست و شو داده و آن ها را برای مدت زمانی نه چندان کوتاه در تماس مستقیم با انواع شوینده ها قرار می دهد. این در حالی است که شستن دستی لباس ها با سرعت بیشتری انجام شده و با یک بار شستن صحیح و اصولی، شما را به مقصود خود می رساند.

   

 1. از شوینده های ملایم استفاده کنید.

  شوینده ها با اهداف متنوع و جهت استفاده در موارد کاربرد مختلف تولید می شوند. پیش از هر کاری شما باید شوینده مناسب برای لباس خود را پیدا کنید؛ در غیر این صورت ممکن است قدرت ماده شوینده شما بیشتر از حد لازم بوده و باعث آسیب دیدن لباس شما شود. علاوه بر این، توجه داشته باشید که استفاده از مواد شوینده به میزان زیاد می تواند منجر به سخت تر شدن آبکشی لباس ها شده و حتی در بافت آن ها باقی بماند. با چندین بار تکرار این اتفاق، بافت لباس شما سریع تر از حد معمول پوسیده خواهد شد. پودر دستی کیمیا یکی از انواع شوینده های ملایم است که به کمک آن می توانید انواع لباس ها را با خیال راحت بشویید.

   

پودر دستی کیمیا، شوینده ای ملایم برای شستن دستی لباس ها

 1. لباس ها را با آب سرد بشویید.

  همیشه پیش از شستن لباس های خود به برچسب یا لیبل نصب شده روی آن توجه نمایید. مهم ترین نکات در رابطه با نحوه صحیح شستن و نگهداری از هر لباس، از قبیل بیشترین دمای شستشو و ... روی این لیبل درج شده است. با این حال تا حد امکان سعی کنید لباس های خود را با آب سرد بشویید تا از چروکیدگی و رنگ رفتگی آن ها جلوگیری نمایید.

   

 1. لباس ها را دسته بندی کنید.

  پیش از شستن لباس ها، آن ها را بر اساس رنگ و نوع بافت از یکدیگر تفکیک کنید. این کار به شما کمک می کند تا لباس های لطیف و نرم تر با لباس های ضخیم و زبر در تماس نبوده و آسیب نبینند. علاوه بر این، شوینده مناسب برای شستن هر یک از این لباس ها با دیگری متفاوت بوده و تفکیک آن ها به انتخاب پودر لباسشویی مناسب نیز کمک می کند.

   

 1. لباس ها را در هوای آزاد قرار دهید.

  زمانی که لباس های شما در معرض هوای آزاد قرار می گیرند، جریان هوا به خوبی از آن عبور نموده و مانع از باقی ماندن نم رطوبت در بافت لباس می شود. باقی ماندن رطوبت در بافت لباس یکی از اصلی ترین دلایل پوسیده شدن آن ها به شمار می رود. علاوه بر این، تابش مستقیم نور آفتاب باکتری های احتمالی موجود روی لباس را به طور کامل از بین برده و خاصیت آنتی باکتریال دارد.

   

 1. لباس ها را روی رخت آویز خشک کنید.

  استفاده از رخت آویز، راه حل جایگزین برای قرار دادن البسه در هوای آزاد می باشد. در صورتی که امکان قرار دادن لباس ها در هوای آزاد برای شما وجود ندارد، از یک رخت آویز استفاده نمایید. با این کار، لباس های شما با فاصله بیشتری نسبت به یکدیگر آویزان شده و امکان عبور هوا از میان آن ها وجود دارد.

   

 1. لباس های بافت دار را از رطوبت دور کنید.

  محیط های خشک بهترین فضا برای نگهداری از لباس های بافت دار هستند. این دسته از لباس ها به راحتی تغییر شکل و حالت داده و به اصطلاح بافت آن ها کش می آید. به همین علت توصیه می شود که آن ها را از رطوبت دور نگاه داشته و در محیط های خشک قرار دهید. همچنین تا زدن این لباس ها را با آویزان کردن آن ها جایگزین نمایید تا فرم اصلی خود را برای مدت زمان طولانی تری حفظ کنند. با این حال اگر به هر دلیلی مجبور هستید که آن ها را آویزان کنید، بهتر است این کار را پس از پشت و رو نمودن لباس انجام دهید.

   

خشک کردن لباس بافت دار

 1. لباس ها را رفو کنید.

  به جای دور انداختن و کنار گذاشتن لباس ها، آن ها را رفو کنید. در صورتی که این کار با سلیقه و دقیق انجام شود، می تواند حتی جلوه زیبایی به لباس شما ببخشد. از این کار در ژاپن به عنوان یک هنر یاد می شود.

   

 1. خشکشویی های خوب را بشناسید.

  ممکن است به هر دلیلی خودتان شرایط شستن صحیح لباس را نداشته و قصد داشته باشید که این کار را به یکی از خشکشویی های اطراف واگذار نمایید. پیش از هر اقدامی باید از کیفیت کار خشکشویی اطمینان حاصل فرمایید. در غیر این صورت ممکن است لباس شما آسیب دیده و پس از چند بار شست و شو از بین برود.


 

آموزش شستن لباس با ماشین لباسشویی

باز هم تاکید می کنیم که اولین نکته برای شستن لباس ها، توجه به لیبل آن است. مواردی از قبیل حداکثر دمای مناسب، نحوه شست و شو و ... در این برچسب درج می شود. همچنین فراموش نکنید که لباس های خود را پیش از شست و شو دسته بندی نمایید.

برای شستن لباس ها با ماشین لباسشویی باید دمای مناسب و نوع چرخه شست و شو را تعیین نمایید. این تنظیمات بسته به نوع ماشین لباسشویی و لباس های شما متغیر خواهد بود. با این حال قاعده ای کلی برای این کار وجود دارد:

 

 • لباس های سفید و رنگ روشن که خیلی کثیف هستند را ترجیحا با آب گرم بشویید؛ این کار به از بین رفتن لکه ها کمک می نماید.

   

 • از آب سرد برای شستن لباس های تیره استفاده کنید تا رنگ آن ها برای مدت بیشتری ثابت باقی بماند.

 

ماشین های لباسشویی بر اساس وزن لباس ها دسته بندی می شوند. هنگام خرید ماشین لباسشویی باید به میزان و نوع استفاده خود توجه نمایید تا وسیله ای مناسب کاربرد خود خریداری نمایید. با این حال اگر لباس های شما کمتر از ظرفیت ماشین لباسشویی باشد، بسته به حجم فضای پر شده باید یکی از سه حالت کوچک، متوسط یا بزرگ را برای تعیین نوع فرایند شست و شو انتخاب نمایید.

همان طور که می دانید، لباس های سفید و یا با رنگ های روشن در مقایسه با سایر البسه از حساسیت بیشتری برخوردار هستند. به همین علت توصیه می شود پیش از شستن، آن ها را پشت و رو کنید و به همین صورت برای خشک شدن در هوای آزاد قرار دهید. همچنین بسته به نوع لباس و بافت آن می توانید نسبت به شستن آن ها با دست و یا با ماشین لباسشویی تصمیم گیری نمایید. تعویض روزانه لباس ها نیز از کثیف شدن بیش از حد آن ها جلوگیری نموده و تعداد دفعات شست و شو را کاهش می دهد.

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که برای شستن لباس ها با ماشین لباسشویی بهتر است از آب گرم و مقدار زیادی مواد شوینده استفاده نمایید. این در حالی است که تمیز شدن اصولی لباس ها نیازمند استفاده از میزان مشخصی پودر لباسشویی می باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، استفاده از مواد شوینده بیشتر از حد نرمال، می تواند باعث کثیف تر شدن آن بشود! این کار کف بیشتری در زمان شست و شو تولید می کند که می تواند مانع از خروج آلودگی ها و باکتری ها از بافت لباس شود.

برای شستن لباس ها با ماشین لباسشویی به خط نرمال رسم شده در مخزن مواد شوینده توجه نمایید. استفاده از مواد شوینده به اندازه بیشتر یا کمتر از این اندازه، می تواند مانع از تمیز شدن کامل لباس شده و حتی به آن آسیب بزند.

 

شستن لباس در ماشین لباسشویی

 

شستن لباس مشکی در ماشین لباسشویی

لباس های تیره ومشکی بهتر است به تنهایی و جدا از سایر لباس های رنگی شسته شوند. این کار از کمرنگ شدن و یا به اصطلاح بور شدن آن ها جلوگیری می نماید. همچنین استفاده از شوینده مخصوص لباس های مشکی و تیره تاثیر به سزایی در طولانی تر شدن طول عمر لباس ها خواهد داشت.

 

آموزش شستن دستی لباس

برای شستن لباس ها با دست مراحلی وجود دارد که پیروی از آن ها در دستیابی سریع تر به بهترین نتیجه کمک می کند. در ابتدا یک تشت آب برای در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که دمای آب نباید بیشتر از دمای درج شده روی لیبل لباس باشد. توصیه ما به شما، استفاده از آب سرد برای شستن اغلب لباس ها می باشد. آب گرم می تواند لباس ها را چروکیده کرده و حتی به بافت آن آسیب بزند.

پس از آماده شدن تشت آب، مقدار مناسبی از شوینده مورد نظر خود به آن اضافه کنید تا مخلوطی از آب و کف آماده شود. پودر دستی برف شوینده ای مناسب و با رایحه ای دلپذیر است که بدون ایجاد کوچکترین آسیب، آلودگی های روی لباس ها را به خوبی از بین می برد.

حال نوبت به قرار دادن لباس ها در آب و کف می رسد. لباس را برای چند دقیقه در این تشت قرار دهید تا مواد شوینده به بافت آن وارد شود. پس از گذشت مدت زمان لازم، لباس را به آرامی روی هم کشیده و با ملایمت بشویید.

پس از شست و شوی تمام بخش های لباس، آن را آبکشی نمایید. این کار نیز باید با ملایمت و به آرامی انجام شود. در این مرحله نیز استفاده از آب سرد به جای آب گرم توصیه می شود.

 

پودر برف برای شستن دستی لباس ها

 

خشک کردن لباس های شسته شده با دست

برای خارج کردن آب از بافت لباس، آن را به آرامی فشار دهید. سپس یک حوله تمیز و خشک بردارید و لباس شسته شده را روی آن قرار دهید. حال با لوله کردن و فشردن حوله و لباس، رطوبت اضافی از بافت لباس خارج شده و جذب حوله می شود. پس از جدا کردن لباس از حوله، آن را در هوای آزاد قرار دهید تا به طور کامل خشک شود.

توجه داشته باشید که حتما پیش از شستن لباس ها، از ثبات رنگ آن ها مطمئن شوید. برای این کار تنها کافی است که یک تشت آب حاوی مقدار کمی مواد شوینده آماده نموده و لباس مورد نظر خود را در آن قرار دهید. پس از گذشت چند دقیقه، آب تشت را چک کنید. در صورتی که رنگی شده باشد باید حتما این لباس را به تنهایی بشویید، در غیر این صورت محدودیتی برای شستن آن همراه با سایر لباس ها وجود ندارد.

همچنین در صورتی که روی لباس شما لکه ای ایجاد شده است، پیش از شستن آن از لکه بر اکسیژنه سپید استفاده نمایید و پس از پاک کردن لکه، نسبت به شست و شوی آن اقدام نمایید.

 

شستن لباس با شامپو

شامپوها اغلب کف زیادی ایجاد می کنند، به همین علت استفاده از آن ها برای شستن لباس توصیه نمی شود. کف زیاد ناشی از شامپو عملکردی مشابه با استفاده از پودر دستی برای ماشین لباسشویی خواهد داشت؛ ممکن است به خوبی از بافت لباس خارج نشده و باعث پوسیده شدن آن شود. همچنین آبکشی لباس نیز سخت تر شده و انجام آن نیاز به صرف زمان بیشتری خواهد داشت.

شرکت پاکسان در تلاش است تا با تولید انواع شوینده های مخصوص ماشین های لباسشویی و یا شست و شوی دستی لباس ها، با کیفیت بالا و قیمت مناسب، رضایت مصرف کنندگان را جلب نماید.

#

#
مدیر سایت
صفر تا صد شستن مبلمان در خانه
مبل ها یکی از اصلی ترین اجزای هر خانه هستند که فضای نسبتا زیادی را اشغال کرده و به خود اختصاص می دهند. شرکت پاکسان به شما راهکارهایی برای شستن مبل در
مشاهده
آیا می توان از پودر دستی برای ماشین لباسشویی استفاده نمود؟
این سوال در ذهن برخی از افراد وجود دارد که «آیا می توان از پودر دستی برای ماشین لباسشویی استفاده نمود؟». در این مطلب به طور کامل این مسئله را بررسی نم
مشاهده
4 روش برای پاک کردن لکه شمع از سطوح مختلف
شناخت روش هایی مناسب برای پاک کردن لکه شمع از سطوح مختلف، این مشکل را برای همیشه حل نموده و تجربه خوشایند استفاده از شمع را برایتان ماندگار می کند.
مشاهده
بهترین صابون ایرانی
پیدا کردن بهترین صابون ایرانی به شما کمک می کند تا مناسب ترین شوینده را برای پوست خود پیدا کنید. در این مطلب به معرفی چند نمونه از بهترین صابون های ای
مشاهده
فلورايد و تاثير آن در استحكام بخشيدن به دندان ها
سال ها است كه تاثير فلورايد بر سلامت دندان ها ثابت شده و هنوز مطالعات زيادی در اين زمينه انجام می پذيرد. فلورايد به صورت افزايش مقاومت ساختمان دندان د
مشاهده
فرمولاسيون مراقبت از مو
فرمولاسیون محصولات مراقبت از مو نیاز به آمیزه ای از علم و هنر دارد. کاربرد علم در زمینه برآوردن نیازهای فیزیکی مصرف کنندگان بوده و هنر محصولاتی را برا
مشاهده